Schematy Pracy

Schematy Pracy

Zobacz nasze zbiory
Gotowe pomysły

Gotowe pomysły

Zobacz nasze zbiory

Scenariusze

Image

Scenariusze

Nowości na blogu

Wyprawa do Azji z Bajkofiglami

Wyprawa do Azji z Bajkofiglami

TEMAT: Poznajemy Azję z Mulan, Alladynem i Kung-fu Pandą.

Cel główny: Wsparcie całościowego rozwoju dzieci w przedszkolu poprzez zajęcia ruchowe, poznawcze, społeczne i emocjonalne przeprowadzone w oparciu o ulubione filmy animowane, których akcja rozgrywa się w Azji.

Cele operacyjne. Doświadczenia w obszarach rozwojowych:

Poznawczy obszar rozwoju. Dziecko:

- uczy się, które zwierzęta występują w Azji,

- uczy się sposobu kontrolowania emocji za pomocą regulacji oddechu,

- poznaje nowe wiadomości na temat Azji, Arabii i Chin: kultury, obyczajów, tradycji, sztuki, architektury, ciekawostek,

- porównuje,

- znajduje cechy wspólne i różnice,

- analizuje i wyciąga wnioski,

- poprawnie analizuje i wykonuje polecenia nauczyciela,

- rozwija twórcze myślenie,

- uważnie słucha,

- ćwiczy koncentrację uwagi i pamięć,

- uczy się ruchowej reprezentacji haseł do zabawy w kalabury i odtwarza je z pamięci.

Społeczny obszar rozwoju. Dziecko:

- uczestnicy we wspólnych zabawach ruchowych z poszanowaniem przestrzeni,

rówieśników,

- wspiera inne dzieci w wykonywanych ćwiczeniach, zabawach i zadaniach,

- wyraża zainteresowanie społecznościami żyjącymi w Azji, o innej kulturze, wierzeniach, wyglądzie,

- współpracuje w duecie, grupie i całym zespole,

- uczy się przejmowania roli w zespole,

- naśladuje zachowania społeczne nauczyciela,

- ćwiczy i bawi się dbając o przestrzeganie zasad fair-play,

- wyraża troskę o innych podczas zachowywania ciszy w trakcie ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych,

- wyraża zainteresowanie społecznościami odmiennymi kulturowo i wyraża wobec nich otwartość i życzliwość.

 

Fizyczny obszar rozwoju. Dziecko:

- rozwija umiejętność naśladowania pokazywanych przez nauczyciela ruchów,

- ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową,

- rozwija umiejętność poruszania się do rytmu,

- rozwija umiejętności regulacji oddechu,

- rozwija umiejętność trwania w pozycji bez ruchu,

- rozwija kreatywne podejście do zabaw ruchowych,

- orientuje się w obszarze własnego ciała i przestrzeni podczas zabaw ruchowych,

- wykonuje zadania motoryki małej i ruchy precyzyjne,

- wykonuje zadania i ćwiczenia wspierające rozwój integracji sensorycznej.

 

Emocjonalny obszar rozwoju. Dziecko:

- wyraża entuzjazm podczas zabawy tanecznej, ruchowej,

- uspokaja się podczas ćwiczeń oddechowych,

- okazuje cierpliwość przed wykonaniem zadania w odpowiedniej kolejności,

- uczciwie przestrzega zasad podczas zabaw o charakterze sportowym,

- wspiera rówieśników w czasie zadań o charakterze sportowym, kibicuje, życzy im sukcesu,

- rozwija naturalną dla dziecka otwartość i tolerancję wobec odmiennych kultur,

- uspokaja się i relaksuje po wysiłku.

 

Metody i techniki:

taniec, ćwiczenie oddechowe, obserwacja, prezentacja, pogadanka, ćwiczenia gimnastyczne z elementami jogi, zabawa plastyczna, puzzle, ścieżka sensoryczna, kalambury, memo, relaksacja.

 

Narzędzia, materiały:

- karty zabaw „Bajkofigle” autorstwa Moniki Litwinow i Mateusza Rogalskiego,

- głośnik i utwór muzyczny „Zwierzogród”,

- mapa świata,

- zdjęcia prezentujące charakterystyczne dla Azji obrazy: chińskiej porcelany, azjatyckiego posiłku, drzew kwitnącej wiśni, tradycyjny japoński strój, słoń w Indiach, itp.

- papierowe kubeczki, cienkie pędzelki i farby,

- chustka, którą będzie można zasłonić oczy,

- tradycyjna chińska muzyka, balony,

- ilustracje/kolorowanki z bajki „Mulan”, kartki, kleje, kredki,

- zdjęcia prezentujące kulturę arabską: ubiór, jedzenie, budynki, sztukę, muzykę, itp.,

- elementy potrzebne do zbudowania ścieżki sensorycznej, np. obręcze hula-hop, gumy gimnastyczne, gumy do skakania, folia bąbelkowa, pachołki, koce, itp.,

- zdjęcia prezentujące kulturę Chin,

- zdjęcia i filmy prezentujące pandy,

- niedźwiedzie memo.

 

Przebieg zajęć:

1.    Zabawa powitalna: zwierzęta w Azji.

Przygotuj głośnik i utwór taneczny, np. „Wystarczy chcieć” z bajki pt. „Zwierzogród”. Podczas jego odsłuchiwania dzieci będą się zamieniały po kolei w zwierzęta, które zamieszkują kontynent azjatycki, np. w słonia (poruszają się powoli, ostrożnie stawiając swoje wielkie nogi), w węża (ciało wije się i wydajemy odgłosy sssssssyczenia), tygrysy (chodzimy na czworakach, udajemy, że jesteśmy jak kody, które są zwinne, ich ruchy są płynne i delikatne), czaple (stajemy raz na jednej, raz na drugiej nodze machając przy okazji skrzydłami), aligatory (pełzamy czworaczo po dywanie udając machanie olbrzymim ogonem), itp. W czasie refrenu zamieniamy się w dzieci, by wyskakać z siebie jak najwięcej energii. Możemy to robić w miejscu, kręcąc się w kółko, do przodu, do tyłu czy na boki.

 

2.    Ćwiczenie oddechowe – trąba słonia.

Po tak intensywnej zabawie ruchowej połóżcie swoją dłoń na klatce piersiowej i poczujcie bicie serca. Jest mocne i szybkie, można odnieść wrażenie, że zaraz wyskoczy z piersi. Teraz wyobraźcie sobie, że zamieniacie się słonie. Usiądźcie na kolanach w taki sposób, aby pośladki oparły się na piętach. Złączcie dłonie kładąc jedną na drugiej i wyciągnijcie ręce przed siebie. Wyobraźcie sobie, że to jest wasza trąba. Weźcie głęboki wdech (podnosimy pośladki z pięt, prostujemy ciało tak, aby kąt między udem a łydką był prosty) wyciągając trąbę wysoko do nieba, a następnie wydech, wracając do poprzedniej pozycji. Wykonajcie ćwiczenie najwyżej dziesięć razy i odpocznijcie. Sprawdźcie teraz, w jaki sposób bije serce – jest dużo spokojniejsze, prawda? Podobnie się dzieje, kiedy jesteśmy zaniepokojeni, boimy się czegoś lub spotka nas coś stresującego. Nasze serce bije wtedy mocno i mamy wrażenie, że nie jesteśmy w stanie nad tym zapanować. Tymczasem kilka głębokich wdechów i wydechów pomoże nam wrócić do stanu równowagi, zapanować nad emocjami, aby móc poradzić sobie z trudną sytuacją.

 

3.    Z bajkami po mapie.

Pokaż dzieciom mapę świata. Wskaż, gdzie jest Europa, a w niej Polska, gdzie zaś Azja. Zwróć ich uwagę na kilka najważniejszych informacji o Azji, które mogą wydać im się ciekawe:

- jest to największy kontynent na świecie (możecie zrobić doświadczenie, dzięki któremu udowodnicie to stwierdzenie, np. wykorzystując sznurek, za pomocą którego otoczycie każdy kontynent i porównacie ze sobą długości),

- na jednym kontynencie występuje klimat arktyczny...

ZYSKAJ PEŁNY DOSTĘP

Od momentu zakupienia abonamentu masz dostęp do 100% treści zamieszczonych w Kopalni! Każdy artykuł wyświetli się dla Ciebie od początku do końca, jak również odkryjesz wiele nowych, do tej pory niewidocznych materiałów!

Nie mam jeszcze konta

Nic prostrzego! Zyskaj pełen dostęp i ciesz się:
Pełnymi scenariuszami, prgramami, narzędziami, zabawami, metodykami 24 godziny na dobę!
Odkrywaniem cotygodniowych nowości!

Masz już konto?

Koniecznie się zaloguj i sprawdź, o ile więcej materiałów dla Ciebie przygotowaliśmy!

Nowości na blogu

Bajarnia
Centrum Terapii i Edukacji Bajarnia powstało w 2011 roku z inicjatywy doktor pedagogiki, Moniki Litwinow. Przez 12 lat 7 kynoterapeutek i 3 bajkoterapeutów prowadziło zajęcia edukacyjne i terapeutyczne w ponad 150 placówkach. Od 2017 roku firma dystrybuowała czasopismo metodyczne "Zajęcia z Psem" wydając 35 numerów. Od samego początku Bajarnia szkoli kynoterapeutów w całej Polsce i w formule online. Zebrane doświadczenie zaowocowało powstaniem nowej odsłony – Kopalni Bajarni.
Menu
Informacje
Nasze social media
Copyright © 2022 Bajarnia. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bajarnia
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer adipiscing erat eget risus sollicitudin pellentesque et non erat. Maecenas nibh dolor, malesuada et bibendum a, sagittis accumsan ipsum. Pellentesque ultrices ultrices sapien, nec tincidunt nunc posuere ut.
Menu
Informacje
Nasze social media
Copyright © 2022 Bajarnia. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Publish modules to the "off-canvas" position.

© Copyright 2025 Kancelaria by Codeideas. Wszelkie prawa zastrzeżone.