
Schematy Pracy

Propozycja zamieszczonej bajki włącza do zajęć dowolną lalkę lub...
Scenariusz zajęć na cały dzień!
Cel ogólny zajęcia: Rozwój wszechstronnych zainteresowań związanych z szeroko pojętą astronomią i astronautyką
Cele operacyjne: Doświadczenia w obszarach rozwojowych.
Fizyczny obszar rozwoju. Dziecko:
- wykonuje zadania motoryki małej i rozwija ruchy precyzyjne,
- rozwija koordynację wzrokowo-ruchową i słuchowo-ruchową,
- orientuje się w obszarze własnego ciała i przestrzeni,
- wykonuje zadania ruchowe na podstawie instrukcji słownych.
Emocjonalny obszar rozwoju. Dziecko:
- dostrzega dobre strony pracy astronauty,
- kształtuje pozytywny stosunek i wyraża podziw dla astronautów oraz do tego, czym się zajmują,
- uczy się znaczenia odwagi w zawodzie astronauty.
Społeczny obszar rozwoju. Dziecko:
- współdziała z innymi dziećmi,
- współpracuje w parze,
- podejmuje próby samodzielnego wykonania zadania.
Poznawczy obszar rozwoju. Dziecko:
- poznaje zawód astronauty,
- poznaje zakres wiedzy, jaką astronauta musi posiadać,
- wciela się w rolę astronauty,
- rozwiązuje problemy,
- poznaje kombinezon astronauty,
- analizuje i wyciąga wnioski,
- rozwija zainteresowania związane z kosmosem,
- uważnie słucha,
- uzasadnia swój wybór,
- poprawnie nazywa przedmioty i zjawiska,
- poznaje i rozumie nowe słowa, takie jak rakieta, planeta, kometa, asteroida, czarna dziura, gwiazda, Słońce i Księżyc.
Metody:
- zabawy ruchowe,
- pogadanka, dyskusja, prezentacja,
- zabawa naśladowcza,
- burza mózgów,
- samodzielna interpretacja dzieła,
- dopasowywanie,
- kalambury,
- oddziaływanie sensoryczne,
- ćwiczenia oddechowe,
- relaksacja.
Narzędzia, materiały:
- szarfy w dwóch kolorach,
- film lub plakat prezentujący układ słoneczny,
- ilustracje kombinezonu astronauty i ubrań roboczych innych zawodów: mundur strażaka, ubranie chirurga, kostium płetwonurka, kombinezon spider-mana,
- fotografie różnych pojazdów i osób, które się nimi posługują w konkretnej pracy. Rolnik – traktor, pilot – samolot, ratownik – karetka, dostawca – samochód ciężarowy, maszynista – pociąg, strażak – wóz strażacki, żołnierz – czołg, kierowca rajdowy – samochód wyścigowy, policjant – radiowóz, właściciel koni – auto z przyczepką, leśniczy – auto terenowe, święty Mikołaj – sanie z reniferami, Inuita – sanie z psami, astronauta – rakieta,
- czerwone i zielone planety na patyczka w ilości zgodnej z ilością dzieci,
- Chusta Klanzy,
- odznaki małego astronauty,
- kredki i kartki.
Grupa wiekowa: 5-6 latki
Przebieg zajęć:
Nauczyciel dzieli grupę dzieci na planety i księżyce – planety otrzymują niebieską szarfę (jak nasza planeta), księżyce białą lub szarą. Szarfy można zastąpić dowolnym znacznikiem (spinki, naklejki, zawieszki) lub też w duchu ćwiczenia pamięci nie oznaczać ich w żaden sposób...
Propozycja zamieszczonej bajki włącza do zajęć dowolną lalkę lub...