
Schematy Pracy

Propozycja zamieszczonej bajki włącza do zajęć dowolną lalkę lub...
Scenariusz zajęć edukacyjnych
Cel ogólny zajęcia: Wsparcie całościowego rozwoju i pobudzenie zainteresowań naukowych dzieci bez względu na płeć.
Cele operacyjne: Doświadczenia w obszarach rozwojowych.
Fizyczny obszar rozwoju. Dziecko:
- wykonuje zadania motoryki małej i rozwija ruchy precyzyjne,
- wykonuje zadania ruchowe na podstawie instrukcji słownych,
- orientuje się w obszarze własnego ciała i przestrzeni,
- rozwija koordynację wzrokowo-ruchową i słuchowo-ruchową.
Emocjonalny obszar rozwoju. Dziecko:
- dostrzega dobre strony zawodu naukowca,
- kształtuje pozytywny stosunek i wyraża podziw do naukowców kobiet i mężczyzn oraz do tego, czym się zajmują,
- przekształca zdziwienie w potrzebę zrozumienia.
Społeczny obszar rozwoju. Dziecko:
- współdziała z innymi dziećmi,
- współpracuje w parze,
- podejmuje próby samodzielnego wykonania zadania,
- rozumie, że zawód naukowca można wykonywać niezależnie od płci.
Poznawczy obszar rozwoju. Dziecko:
- poznaje zawód naukowca oraz postaci kobiet i mężczyzn naukowców,
- doświadcza, obserwuje, eksperymentuje,
- uczy się dedukcji,
- rozwiązuje problemy,
- posługuje się narzędziami do doświadczeń,
- analizuje i wyciąga wnioski na podstawie eksperymentów,
- rozwija zainteresowania przyrodniczo - techniczne,
- uważnie słucha,
- uzasadnia swój wybór,
- poprawnie nazywa przedmioty i zjawiska,
- poznaje i rozumie nowe słowa, takie jak naukowiec, odkrywca, eksperyment.
Metody:
- pogadanka, dyskusja, prezentacja,
- praktyczne działanie,
- burza mózgów,
- zabawy ruchowe,
- zabawa naśladowcza,
- dopasowywanie,
- eksperymenty,
- ćwiczenia oddechowe,
- relaksacja.
Narzędzia, materiały:
- papierowa taśma klejąca,
- wiersz M. Litwinow, pt. „Naukowiec”,
- zdjęcia trzech kobiet i trzech mężczyzn naukowców,
- żółte, plastikowe jajka z Kinder-niespodzianki,
- ilustracje ich wynalazków lub tego, do czego przysłużyło się ich odkrycie,
- gumy do skakania,
- słoiki, woda, oliwa, barwniki spożywcze,
- talerze, mleko i płyn do mycia naczyń,
- kartki i kredki.
Grupa wiekowa: 6-latki
Przebieg zajęcia:
Podziel przestrzeń w pomieszczeniu na kilka stref, na przykład przy pomocy papierowej taśmy klejącej. Każdy obszar oznacz przypisując mu jedną z dziedzin nauki, np. strefa przyrodnicza oznaczona jest drzewem, strefa chemiczna to paląca się świeczka, sfera fizyczna to czajnik, strefa literatury to książka, strefa matematyczna to liczydło, strefa astronomiczna to gwiazdy, itd. Wygrywaj melodię, w takt której dzieci poruszają się po pomieszczeniu w określony sposób. Kiedy muzyka cichnie w miejscu, w którym stoją zastygają w bezruchu w umówionej pozycji (biologiczna – staje jak drzewo, chemiczna – udaje świecę, fizyczna – udaje czajnik, sfera literatury – udaję, że czyta książkę, matematyczna – udaje, że liczy, astronomiczna – udaje, że patrzy w gwiazdy). Po zakończeniu zadania witają się ze sobą dzieci, które są w tej samej strefie. Kontynuuj wygrywanie melodii.
Rozmowa z dziećmi o zawodzie naukowca. Kim jest naukowiec? Na czym polega jego praca? Czy ktoś zna jakiegoś sławnego naukowca? Co zawdzięczamy naukowcom?
Bycie naukowcem to niezła zagwozdka,
Opowie Ci o tym Maria Curie-Skłodowska.
Szukanie odpowiedzi na trudne pytania,
Eksperymenty, odkrycia i różne badania...
Propozycja zamieszczonej bajki włącza do zajęć dowolną lalkę lub...