
Schematy Pracy

Propozycja zamieszczonej bajki włącza do zajęć dowolną lalkę lub...
Pies Plamek rozpoczyna przygodę w przedszkolu! Pierwsze zajęcia rozwijające empatię wobec zwierząt ze scenariuszem zajęć
(...)
Temat: Poznajcie Psa Plamka!
Cel ogólny zajęcia: Rozwijanie ogólnych zainteresowań dotyczących psów i innych zwierząt domowych oraz odpowiedniego ich traktowania.
Cele operacyjne: Doświadczenia w obszarach rozwojowych.
Fizyczny obszar rozwoju. Dziecko:
- wykonuje zadania motoryki małej i rozwija ruchy precyzyjne,
- rozwija koordynację wzrokowo-ruchową i słuchowo-ruchową,
- orientuje się w obszarze własnego ciała i przestrzeni,
- wykonuje zadania ruchowe na podstawie instrukcji słownych.
Emocjonalny obszar rozwoju. Dziecko:
- rozwija empatię wobec zwierząt,
- rozwija wrażliwość na dobrostan psów,
- uczy się, co to znaczy być troskliwym i opiekuńczym wobec psów i innych zwierząt domowych.
Społeczny obszar rozwoju. Dziecko:
- współdziała z innymi dziećmi,
- podejmuje próby samodzielnego wykonania zadania.
Poznawczy obszar rozwoju. Dziecko:
- utrwala wiadomości na temat zwierząt domowych,
- poszerza wiedzę na temat psów,
- wciela się w rolę opiekuna psa,
- rozwiązuje problemy,
- poznaje przedmioty potrzebne właścicielowi psa,
- analizuje i wyciąga wnioski,
- rozwija zainteresowania związane ze zwierzętami domowymi,
- uważnie słucha,
- uzasadnia swój wybór,
- poprawnie nazywa przedmioty i zjawiska,
- poznaje i rozumie nowe słowa, takie jak weterynarz, obroża, smycz, książeczka zdrowia psa.
Metody:
- zabawa ruchowa,
- pogadanka, dyskusja, prezentacja,
- zabawa naśladowcza,
- burza mózgów,
- samodzielna interpretacja dzieła,
- dopasowywanie,
- kalambury,
- oddziaływanie sensoryczne,
- ćwiczenia oddechowe,
- relaksacja,
- pracy plastycznej.
Narzędzia, materiały:
- wiersz M. Litwinow-Cieślewicz pt. „Psie Sprawy”,
- smycz, dwie miski, obroża, woreczki na psie odchody, psia zabawka, książeczka zdrowia psa, szczotka dla psa, szampon do psiej sierści, psi kocyk i psi ręcznik, ilustracja budy i zdjęcie weterynarza,
- ulubiony utwór muzyczny,
- Pies Plamek,
- dwie obręcze hula-hop, dwie liny (lub skakanki, smycze), guma do skakania, pachołki,
- psi kuferek (np. worek, pudełko, skrzynka),
- czerwone i zielone kości w ilości zgodnej z ilością dzieci,
- chusta animacyjna,
- odznaki małego opiekuna zwierząt domowych,
- kredki i kartki.
Grupy wiekowe: 4-6 latki
Przebieg zajęć:
Zaproś dzieci do kręgu. Zabawa powitalna została stworzona na podstawie popularnej „rymowanki-pokazywanki” pt. „Niedźwiadek”. Razem z dziećmi recytuj kolejne wersy wiersza z pokazywaniem:
Jedna łapka, druga łapka, ja jestem Pies Plamek (wystaw do przodu jedną rękę, drugą rękę, a później obiema wskaż na siebie).
Jedna nóżka, druga nożna, a to jest ogonek (podnieś jedną nogę, drugą nogę, a później odwróć się tyłem do środka koła i bujaj biodrami, jakbyś machał ogonkiem).
Lubię ludzi (unieś ręce do góry), kocham ludzi (stwórz z dłoni serce), zwłaszcza swą rodzinę (wskaż na wszystkich dookoła).
Dbają o mnie (głaskamy koleżanką lub kolegę obok po plecach), karmią (udajemy, że coś gryziemy), bawią, okazują troskę (wszyscy w kręgu się przytulają obejmując ramionami osobę po lewej i prawej stronie).
Naucz dzieci rymowanki z pokazywaniem i powtórz kilka razy. Z czasem możesz przyspieszyć tempo, co wywołuje w grupie chichoty i dobry nastrój, zwłaszcza wtedy, kiedy nauczyciel się pomyli.
Porozmawiaj z dziećmi o zwierzętach domowych. Czym się różni zwierzę domowe od dzikiego? UWAGA, bardzo często dzieci utożsamiają „dzikie zwierzę” z niebezpiecznym i wskazują na lwa i tygrysa, ale na wiewiórkę i sarnę już nie. Warto poświęcić chwilę na rozmowę o znaczeniu słowa „dziki=nie będący pod opieką człowieka”. Jakie dzieci znają zwierzęta domowe? Czy ktoś ma jakieś w domu? W jaki sposób się nimi opiekują, zarówno dzieci jak i rodzice, rodzeństwo? Czym różni się pies od na przykład kota, chomika czy rybki?
To o PSIE jest układanka, nie tak trudna zgadywanka.
Na spacerze to się liczy, żeby psiak Twój szedł na SMYCZY.
To co wisi na psiej szyi to OBROŻA, moi mili.
Piesek czasem mieszka w BUDZIE, wiedzą o tym wszyscy ludzie.
Kiedy się choroba zdarza idziesz z psem do WETERYNARZA.
Kiedy w MISCE pełno wody – piesek jest zadowolony.
Każdy dzieciak również wie, że po piesku sprząta się.
Kiedy nudnie mija dzień weź ZABAWKĘ, baw się z psem!
Już jest wszystko ułożone, teraz piesku przybij piątkę!
Przeczytaj lub wyrecytuj wiersz...
Propozycja zamieszczonej bajki włącza do zajęć dowolną lalkę lub...